START ZAJĘCIA SEMESTR LETNI 2023/2024

SEMESTR LETNI 2023/2024

HISTORIA BUDDYZMU NA DALEKIM WSCHODZIE (OGUN)

Celem wykładu jest zapoznanie studentów z historią buddyzmu na Dalekim Wschodzie, głównie w Chinach, Korei oraz Japonii. Wykład rozpocznie się krótkim wprowadzeniem do początków buddyzmu w Indiach oraz jego ekspansją poza granice ówczesnych Indii, przez Gandharę i oazy Jedwabnego Szlaku, do Chin (I w. n.e.), a następnie do Korei (IV w. n.e.) oraz Japonii (VI w. n.e.). Następnie omówiona zostanie historia buddyzmu w Chinach, obejmująca okres od I w. n.e. do końca panowania dynastii Tang (początek X w. n.e.), w tym relacja buddyzm-taoizm-konfucjanizm, tłumaczenia tekstów na j. chiński i problemy z tym związane, wyłonienie się najważniejszych szkół buddyzmu chińskiego, najważniejsze w Chinach teksty mahajany (Sutra Lotosu, Sutra Serca, Sutra Diamentowa, i inne), święte miejsca buddyzmu w Chinach oraz podróże mnichów chińskich, przede wszystkim Faxiana (IV-V w. n.e.) oraz Xuanzanga (VII w. n.e.), z Chin do Indii w poszukiwaniu Dharmy oraz świętych tekstów buddyjskich. W dalszej części przedstawiona zostanie historia buddyzmu w Korei i Japonii. Dodatkowo, omówione zostaną typowe dla sztuki Dalekiego Wschodu przedstawienia buddów i bodhisatwów, przede wszystkim buddy Amidy (Amitabhy) oraz bodhisatwy Awalokiteśwary (chiń. Guanyin, jap. Kannon, kor. Kwanym).

Prowadząca: dr hab. Katarzyna Marciniak
Typ zajęć: wykład, 30 godzin
Termin: każdy wtorek, 13:15-14:45
Miejsce: Pałac Zamoyskich, Nowy Świat 69, sala 149
ECTS: 3
Limit miejsc: 14
Zaliczenie: egzamin

BUDDYZM WOJUJĄCY A KONFLIKTY ETNORELIGIJNE (PRZYKŁAD SRI LANKI) (OGUN)

Celem warsztatów jest zapoznanie osób uczestniczących z koncepcją buddyzmu wojującego (ang. Militant Buddhism), czyli religijnie motywowanego zaangażowania buddystów (czy to osób świeckich, czy członków społeczności monastycznej) w przemoc lub pochwalanie/racjonalizowanie przemocy. Zagadnienie to omówione zostanie na przykładzie zjawisk religijno-społecznych i politycznych współczesnej Sri Lanki. W pierwszej części warsztatów osoby uczestniczące zapoznają się z buddyjskimi doktrynalnymi (teoretycznymi) stanowiskami wobec m.in. dialogu religijnego czy stosowania przemocy (także pod postacią konfliktu zbrojnego). Dalej omówiony zostanie wpływ niekanonicznych buddyjskich tekstów (kronik lankijskich) i europejskiego kolonializmu na kształtowanie się nacjonalizmu syngaleskiego oraz miejsce buddyzmu w narodowej tożsamości Syngalezów. Centralnym zagadnieniem warsztatów będą konflikty lankijskich buddystów z przedstawicielami niebuddyjskich mniejszości religijnych - omówione na tle antagonizmów etnicznych i politycznych - po odzyskaniu w 1948 niepodległości przez Sri Lankę (wtedy Cejlon). Praca własna przed warsztatami będzie polegać na zapoznaniu się z materiałami udostępnionymi przez osobę prowadzącą.

ProwadzącY: dr Stanisław Jan Kania
Typ zajęć: warsztaty, 15 godzin
Termin: 22 i 23 lutego, 11:15-18:30
Miejsce: Oficyna Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, klatka E, sala 8A
ECTS: 2
Limit miejsc: 12
Zaliczenie: na ocenę
Logo UW
Logo PSNB UW

Pracownia Studiów nad Buddyzmem

Wydział Orientalistyczny

Uniwersytet Warszawski

Krakowskie Przedmieście 26/28

00-927 Warszawa

Siedziba Pracowni:

ul. Oboźna 7/89 (V piętro)

(wejście od ul. Sewerynów)

tel.: +48-22-858-55-77

email: buddologia [AT] uw.edu.pl

2021 © Pracownia Studiów nad Buddyzmem UW. Projekt Stanisław Kania. Zdjęcia na stronie © Marek Mejor, Katarzyna Marciniak. Strona nie korzysta z plików cookies (ciasteczka).